SOS dzieci i młodzieży. Wolontariat spieszy z pomocą.

W dniu 26. października spotkaliśmy się w gronie warszawskich opiekunów wolontariatu, dyrektorów szkół, psychologów aby porozmawiać na temat sytuacji w szkołach: „SOS dzieci i młodzieży. Wolontariat spieszy z pomocą„. Spotkanie było zainicjowane przez Panią Prezes Fundacji Joannę Fabisiak, którą poruszyły wyniki badań PISA i raporty policji.
Dyskusję poprzedziło wystąpienie Pana Radosława Potraca ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r., „Nauczyciela Roku 2023”, nauczyciela historii i wychowania do życia w rodzinie, nauczyciela wspomagającego i opiekuna wolontariatu, trenera TZA (Treningu Zastępowania Agresji), dogoterapeuty oraz Pani Ewy Borgosz, koordynatorki ds. współpracy z rodzicami w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń mającej na swoim koncie doświadczenie jako nauczycielka, wychowawczyni, osoba angażująca się w sprawy szeroko rozumianej edukacji formalnej i nieformalnej. Chętnie dzieląca się swoim doświadczeniem, wiedzą i pasjami z nauczycielami i rodzicami.

Z badań Programme for International Student Assessment (PISA) z 2018 roku wynika, że ok. 50% polskich 15-latków nie widzi celu i sensu życia, nie ma zaufania do bliskich i kolegów, nie umie i nie lubi współpracować z rówieśnikami. Badania te pokazują również, że wśród młodzieży wzrasta agresja i maleje wrażliwość na występującą w środowisku szkolnym przemoc. Także dane polskiej policji są alarmujące. Dramatycznie rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. W 2020 roku było ich 800, natomiast w 2022 roku odnotowano już 2031 takich prób, z czego 150 zakończyło się śmiercią. Te dane niepokoją i każą szukać rozwiązań, które zatrzymają ten tragiczny trend.

Czy wolontariat jest panaceum na te problemy?

Dziękujemy za udział i dyskusję. Mamy nadzieję na kolejne tak merytoryczne spotkania.

Prezentacja Pana Radosława Potraca POBIERZ
Prezentacja Pani Ewy Borgosz POBIERZ

”width= ”width= ”width= ”width=
”width= ”width= ”width= ”width=
Skip to content