POLONIA 2.0, MITING AMBASADORÓW POLSKOŚCI – 23-26.11.2023

W dniach 23 – 26 listopada odbyło się spotkanie POLONIA 2.0 – MITING AMBASADORÓW POLSKOŚCI.
Patronem honorowym Spotkania był Pan Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Projekt został dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Uczestnicy Spotkania mieszkali w Hotelu Holiday Park, zaś sesje robocze odbywały się w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska, ul. Krakowskie Przedmieście 64.

Pierwszego dnia, po kolacji, odbył się wieczór integracyjny połączony z warsztatami improwizacyjnymi.

W piątek, 24.11, w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska, otwarcia Spotkania dokonali Pani Joanna Fabisiak, Poseł na Sejm RP oraz Pan Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Ten dzień upływał pod hasłem: Polska i ja. Co Polska robi dla mnie?
Wykład inauguracyjny: „Postacie i wydarzenia historyczne i współczesne, pozytywnie kształtujące postrzeganie i rolę Polski i Polaków w świecie” wygłosił prof. dr hab. Jacek Gołębiowski, Dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Uczestnicy Spotkania mieli okazję spotkać z producentem filmu „Chłopi” Panem Seanem Bobbitt’im i wysłuchać wykładu „Film „Chłopi”, czy to przełom kopernikański w kulturze filmowej?” Po filmie odbył się panel dyskusyjny z udziałem: Pani Ewy Dębe-Siwek – Prezes Urzędu Patentowego RP, Pana Andrzeja Maliny – z-cy Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy oraz Pana Marka Marca – Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Przemysłu Spożywczego. Film „Chłopi”, nominowany przez Akademię Filmową do nagrody Oscara, uczestnicy Spotkania mieli okazję zobaczyć w Multikinie w Centrum Arkadia.
Nasi Goście złożyli wizytę w Europejskim Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej „Matecznik – Mazowsze Otrębusy, zwiedzali muzeum, a także spotkali się z członkami najbardziej znanego w Polsce i za granicą zespołu folklorystycznego Mazowsze.

Hasłem przewodnim dla soboty, 25.11, były słowa: Polska i ja. Co ja mogę zrobić dla Polski?
Tego dnia uczestnicy Spotkania pracowali w grupach tematycznych, a wprowadzenia do warsztatów zrobiła Pani Monika Hoch – Zielonka. Pracę zespołów zamknął panel podsumowujący przygotowany i prowadzony przez uczestników Spotkania. Ważne akcenty dla tego dnia to: złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz wizyta w Parlamencie RP.
Następnie uczestnicy wzięli udział w spektaklu „Królewski Ogród Światła” w ogrodach Pałacu w Wilanowie. Dzień zakończyła uroczysta kolacja w Restauracji Wilanów i koncert Pana Darka Malejonka.

Mottem przewodnim niedzieli, 26.11, było przesłanie: Polska i ja. Jesteśmy potrzebni Polsce a Polska nam. Dokonano podsumowania Spotkania i wręczono uczestnikom dyplomy „Ambasador Polskości”. W godzinach porannych chętni mogli uczestniczyć we mszy św.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia na stronie Stowarzyszenia Wspólnota Polska   RELACJA

Skip to content