Wspomnienia uczestników konkursu „Być Polakiem”

Być Polakiem – moje okno na świat

Nazywam sie Agata Sołtys mam 13 lat. Jestem uczennicą polskiej szkoły imienia Mikołaja Kopernika w Niles, na przedmieściach Chicago. Interesuję się mitologią starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu. Potrafię grać na, ale nade wszystko uwielbiam czytać ksiażki, które przenoszą mnie w inny świat i w inne czasy. Lubię być aktywna i lubię gdy wokół mnie coś się dzieje. Jestem harcerką, a w mojej drużynie Dolinie Pięciu Stawów pełnię funkcję zastępowej.

W amerykańskiej szkole udzielam się w samorządzie szkolnym, którego w tym roku będę prezesem. Gram w szkolnym teatrze, śpiewam w szkolnym chórze, gram na instrumentach perkusyjnych w szkolnej orkiestrze i działam w wielu klubach działających w szkole. Reprezentuję szkołę w drużynie siatkówki. Tańczę z zespole Wici. W polskiej szkole mimo moich 13 lat jestem już w drugiej klasie gimnazium. Nauka w polskiej szkole nigdy nie stwarzała mi problemów ponieważ w moim domu mówi się po polsku i mówi się wiele o Polsce. Łatwość posługiwania się językiem polskim, chęć poznania historii kraju pochodzenia moich rodziców motywuje mnie do udziału w konkursach ogłaszanych w szkole. Każdego roku biorę udział w wielu konkursach, ale ten rok okazał się dla mnie szczególny. Napisałam pracę o Kazimierzu Pułaskim, bohaterze dwóch narodów. Brałam udział w turnieju wiedzy o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika. Zakfalifikowałam się do szkolnej drużyny, biorącej  udział w turnieju  poświęconemu Odyseji Syberyjskiej. Po raz kolejny wzięłam udział w konkursie Być Polakiem, Fundacji  Świat na Tak. Wszystkie moje tegoroczne próby  konkursowe kończyły się powodzeniem.
Pomyślicie pewnie – szczęściara !, i pewnie macie rację, bo odrobina szczęścia zawsze w życiu się przydaje. Na sukces trzeba jednak pracować, trzeba próbować i stawiać sobie wymagania. Gdy inni mieli czas na koleżeńskie spotkania, rozmowy, wirtualne zabawy z komputerem ja spędzałam czas na poszukiwaniu informacji i  ich przyswajaniu. Wędrowałam śladami historii zgłębiałam wiedzę. Za trud zostałam nagrodzona. Największe szczęście spotkało mnie kiedy okazało się,że jestem laureatką konkursu Być Polakiem. W nagrodę pojechałam do ukochanej przeze mnie Polski. Poznałam dzieci z różnych krajów świata, które tak jak ja przyjechały po odbiór nagrody. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszwie, gdzie podjęto nas naprawdę po królewsku. Część oficjalną rozpoczęła Pani Joanna Fabisiak, która stworzyła konkurs Być Polakiem. Później przemawiali dostojni goście: Pani Jagoda Kaczorowska córka ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, pan Longin Komołowski, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. Następnie zaczęto wręczać nagrody.Gdy wyczytano moje imię i nazwisko podeszłam. Byłam szczęśliwa. Wzruszyłam się, patrząc na moją rodzinę, która przyjechała na Galę wręczenia nagród, by cieszyć się wspólnie ze mną. Wszystkim laueatom wręczono  polskie flagi w eleganckich pudełkach. Otrzymaliśmy albumy z tegorocznej edycji konkursu, zawierające nasze prace. Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego zaprezentował dynamiczny program artystyczny, prezentując polskie pieśni, piosenki i tańce narodowe. Artyści przebierali się w stroje  z różnych  czasów polskiej historii. Tańczyli w kolorowych strojach ludowych. Występ zespołu był piękny i na zawsze zostanie w mojej pamięci. Po konkursowej Gali wszyscy mieliśmy czas na wzajemne poznanie się.
5 lipca  rozpoczęła się dla laureatów konkursu wycieczka po Polsce. Odwiedziliśmy Warszawę, Gdańsk, Gniezno, Toruń, Częstochowę, Wieliczkę i Kraków, zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Katedrę w Gdańsku, Katedrę w Gnieźnie, Dom Mikołaja Kopernika, Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Kopalnię Soli w Wieliczce, Dzwon Zygmunta oraz Zamek na Wawelu. Na wycieczce miałam okazję poznać ludzi z całego świata !!!
Poznałam Daniela z Kanady, Mikołaja z Wielkiej Brytanii, Nadię z Tunezji, Alicję z Niemczech, Suzannę z Włoch, Tomka, Daniela i Andrzeja z Francji, Jessicę,Monikę i Anię ze Stanów Zjednoczonych, Ulę z Chin, Anię z Hiszpanii, Olega z Rosji, Magdę z Belgii i wielu, wielu innych. Dziś przekładając na ekran komputera swoje wspomnienia chciałabym mieć możliwość zatrzymania czasu i powtórzenia fantastycznej letniej przygody, którą dla polonijnych dzieci takich jak ja stworzyła Pani Joanna Fabisiak z Fundacją Świat na Tak. Niestety, laureatem można być tylko raz. Ufam, że wiele koleżanek i kolegów skorzysta z możliwości jaką oferuje konkurs. Naprawdę warto. Konkurs polecam każdemu, bo jest o co walczyć. Polska jest piękna i warto ją zobaczyć, a  Polacy są fajni i warto ich poznać.
Pewnie pomyślicie, że taka grzeczna ze mnie dziewczynka i że zawsze chętnie chodziłam do polskiej szkoły i odrabiałam zadane lekcje. Zawiodę Was teraz bo przyznać muszę, że bywało różnie. Niestety nie miałam wyjścia i szans na marudzenie. Moje starsze siostry maszerowały w soboty do szkoły i ja ich śladem też. Kiedyś nawet zastanawiałam się dlaczego moim rodzicom tak bardzo zależy bym ja i moje siostry mówiły po polsku. Czasami było mi trudno to zrozumieć, a później przestało mnie to już dziwić. Dziś jestem wdzięczna swoim rodzicom za prezent, który mi ofiarowali. Jestem wdzięczna, że mówię, piszę, czytam i rozumiem po polsku. Język polski tak jak każdy język świata otwiera okno na świat, zbliża do tego co dalekie, dodaje odwagi i wiary we własne możliwości. Otwiera drogę do nowych znajomości i przyjaźni. Zrozumiałam też i doświadczyłam faktu, że choć Polacy mieszkają z daleka od Polski, a ich dzieci rodzą się w krajach zamieszkania rodziców to ojczysta mowa łączy wszystkie pokolenia i jest mostem, który rodzi wspaniałą przyjaźń.
Dziś za to wspaniałe letnie doświadczenie, za nowe przyjaźnie, za dumę z polskiego pochodzenia chcę podziękować słowami noblistki:

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.

Ja będę owocować – wdzięczna za cudowny czas Agata Sołtys,
laureatka konkursu Być Polakiem, edycja VI, rok 2015, grupa II

Wspomnienie z Konkursu – ŻYTOMIERZ, Studencki Klub Polski

W dniu 7 lipca w w sali balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbył się finał VIII edycji konkursu „Być Polakiem”. Wśród osób wyróżnionych i zaproszonych na Galę znalazł się członek Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu Nikita Jusupow. Temat pracy konkursowej Nikity – „Budujemy muzeum polskie w kraju twojego zamieszkania. Jesteś kustoszem jednej z sali, jak ją urządzisz, wyposażysz/praca literacka?

Tegoroczne tematy Konkursu koncentrowały się wokół codziennego życia Polaków na emigracji, ich starań o umacnianie polskości i jej promocję w kraju zamieszkania. Prace konkursowe przyjmowano w formie plastycznej, literackiej i multimedialnej. Z całego świata wpłynęło 1456 prac. Wśród tych prac, jury wybrało zwycięzców oraz osób wyróżnionych.

Laureaci i osoby wyróżnione zostali zaproszeni na uroczystą Galę i pobyt w Polsce (5-9 lipca 2017 r.) oraz (tylko laureaci) na wycieczkę „Śladami Polskości” (5-15 lipca 2017 r.).

Zaproszeni na galę goście zjechali się 5 lipca do Warszawy z całego świata. Organizatorzy zaplanowali dla bardzo ciekawy i aktywny pobyt. 6 lipca uczestnicy Konkursu odwiedzili gmach Sejm RP, gdzie została otwarta wystawa prac uczestników Konkursu w latach 2010-2017. Uroczystość poprowadziła Pani Poseł Joanna Fabisiak, która również oprowadzała po Sejmie, opowiedziała o historii budynku i odpowiadała na różne pytania. Zaplanowana „Lekcja historii” odbyła się w sali im. Konstytucji 3-go Maja.

Po południu grupa finalistów wraz z osobami towarzyszącymi wyjechała do Muzeum Wojska Polskiego. Tradycje polskiej wojskowości na przestrzeni wieków, to wszystko goście obejrzeli w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Z zainteresowaniem grupa zapoznała się z historią domu Romualda Traugutta, który znajdował się na skarpie wiślanej tuż obok dzisiejszego Muzeum.
Jak wygląda studio radiowe, co to jest zegar atomowy oraz na czym polega praca dziennikarza i innych pracowników radia uczestnicy dowiedzieli się w czasie zwiedzania Radio ZET oraz Antyradio. Przekonali się również jak przebiega audycja na żywo mając okazję przedstawić się słuchaczom w Antyradiu.

Zamek królewski w Warszawie witał wszystkich uczestników, gości i rodziców finalistów 7 lipca. Na początku ze słowem powitalnym wystąpili organizatorzy Konkursu. Podczas Gali uczestnicy otrzymali polskie flagi i manuskrypt Hymnu Narodowego. Teatr Lalek Guliwer przedstawił najpiękniejsze polskie legendy. Galę uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z programem patriotyczno-historycznym „Jak Orły Białe”.

8 lipca, w sobotę, goście odwiedzili Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza i Plac Teatralny. Na terenie Ośrodka Sportów Japońskich BUDOJO poznano japońską tradycję strzelania z łuku oraz walki na miecze. Dowiedzieli się jak przebiega trening z drewnianymi mieczami oraz obejrzeli film przedstawiający walkę na miecze świetlne. W mongolskiej jurcie wysłuchali opowieści Pana Roberta o zasadach budowania tego rodzaju namiotów oraz o wydarzeniach kulturalnych, które się tu odbywają.

Goście odwiedzili także Łazienki Królewskie. Odwiedzili pałac na wodzie, biały domek, chiński ogród, holenderski ogród przy starej oranżerii i amfiteatr.

Dla zwycięzców w ramach Konkursu, została zaplanowana wycieczka „Śladami Polskości” (9-15 lipca 2017 r.). Program wycieczki przewidywał zwiedzanie następujących miast: Warszawa, Wadowice, Kraków, Wieliczka, Częstochowa, Gniezno, Ostrów Lednicki, Toruń, Gdańsk, Malbork.

Konkurs „Być Polakiem” jest realizowany dla głębszego uświadomienia i umacniania tożsamości narodowej oraz rozwoju postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży mieszkającej poza granicami Polski.

Ideę konkursu z pewnością nie udałoby się rozpowszechnić na cały świat, gdyby nie jego liczni Przyjaciele. Podziękowania należą się nieżyjącemu już Prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” śp. Longinowi Komołowskiemu, który od pierwszej edycji widział sens i potrzebę realizacji Konkursu. Rozumiał Polonię i potrzeby Polaków n wschodzie i starał się na miarę sił, których miał coraz mniej, spełniać oczekiwania, a nawet marzenia środowiska polonijnego.

Dziękuję także obecnemu Zarządowi Stowarzyszenia za życzliwą opiekę nad przebiegiem ósmej edycji Konkursu” – wspominała Joanna Fabisiak, Poseł na Sejm RP, pomysłodawca Konkursu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.
Organizatorami Konkursu wystąpili: Senat RP, Sejm RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Rada Polonii Świata, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Fundacja ”Świat na Tak”.

Gratuluję wszystkim uczestnikom i laureatom Konkursu. A organizatorom i wszystkim zaangażowanym osobom dziękuje serdecznie za pomysł założenia tego konkursu, za dobrze splanowany pobyt w Polsce i opiekę nad uczestnikami pod czas pobytu w Polsce.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 19.07.17 r.

 

Z Dyrektor Szkoły Polskiej w Rzymie, Panią Danutą Stryjak porozmawiamy na temat VIII Edycji konkursu „ Być Polakiem” 

Publikuje – MOJA BANCARELLA – Internetowy portal Polaków we Włoszech

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Mojabancarella: Pani Dyrektor, oprócz tego, że jest Pani od wielu lat dyrektorem polskiej szkoły w Rzymie, od kilku lat jest Pani również koordynatorem regionalnym we Włoszech konkursu ‘’ Być Polakiem’’. Proszę nam opowiedzieć co to za konkurs.

Danuta Stryjak: Konkurs ‘’Być Polakiem’’ to jeden z wielu programów organizowanych przez fundacje ” Świat na tak” założonej przez p. Joannę Fabisiak, posłankę na Sejm RP. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego zamieszkałych poza granicami Polski.

Mb.: Jak duża grupa dzieci i młodzieży bierze udział w konkursie?

D.S.: W ostatniej VII edycji konkursu nadesłano 1350 prac, co stanowiło absolutny rekord. Prace nadesłano z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.

Jury konkursu, którego mam zaszczyt być członkiem,  wyłoniło laureatów  i wyróżnionych. Uroczysta Gala podsumowująca VII edycje konkursu odbyła się jak co roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci wzięli udział wycieczce po Polsce.

Mb.: Czy uczniowie Szkoły Polskiej w Rzymie biorą udział w konkursie?

D.S.: Tak, jesteśmy z tego bardzo dumni, zwykle nasi uczniowie znajdują się również w grupie wyróżnionych a nawet laureatów. Przypomnę, że kilka lat temu to właśnie w Rzymie w Instytucie Polskim  odbyła się uroczysta Inauguracja jednej z edycji konkursu,  zorganizowana przez naszą szkołę, w której uczestniczyli również młodzi Polacy mieszkający w całych  Włoszech wyróżnieni w poprzednich edycjach. Otrzymali wtedy z rąk pani poseł Joanny Fabisiak flagę Rzeczypospolitej.

Mb.: Jaki temat konkursu wybrano w tym roku?

D.S.: Tegoroczną VIII edycję pani poseł Joanna Fabisiak zainaugurowała w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Wiedniu.  Będzie ona poświęcona Polonii, emigrantom i Polakom mieszkającym poza granicami Polski.

Jury konkursu dla każdej grupy wiekowej zaplanowało  ciekawe zadania.

Szczegóły dostępne są na stronie fundacji   http://swiatnatak.pl/byc-polakiem-viii-2017/

Mb.: Pani Dyrektor, dlaczego wg Pani udział w konkursie jest ważny dla młodych Polaków mieszkających za granicą?

D.S.: Dlatego, że już sam udział w konkursie, wybieranie tematów, przygotowywanie prac wraz z rodzicami czy nauczycielami to ważny element budowania tożsamości dziecka mieszkającego poza Polską. Konkurs ‘’Być Polakiem’’ to niezwykle ważna i ciekawa inicjatywa. Dociera ze swoim przesłaniem do pokolenia najmłodszych Polaków mieszkających poza granicami Kraju. W konkursie biorą udział zarówno ci, którzy urodzili się poza Polską i znają kraj jedynie z opowieści dziadków i rodziców, jak również ci, którzy Kraj opuścili wraz z rodziną niedawno bądź ci, którzy odwiedzają go regularnie. Udział w konkursie pomaga młodym ludziom w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie : co to znaczy być Polakiem, mieszkając daleko od Polski? Co to znaczy być Polakiem mając również obywatelstwo innego kraju? Pomaga w budowaniu tożsamości narodowej i kulturowej. Niezwykle ważne jest tutaj wsparcie rodziców, dziadków, nauczycieli, duszpasterzy, ważnych postaci życia polonijnego. Chcielibyśmy, aby ci młodzi ludzie opowiadając w tej edycji skomplikowane historie emigracyjne, odkrywając ślady historii i działalność zwykłych Polaków -emigrantów, którzy poprzez swoją prace i zaangażowanie, walkę z przeciwnościami losu stawali się niezwykli, odkrywali również swoją tożsamość, poczucie przynależności do Narodu, zrozumieli wspólnotę celów i zadań a poprzez odkrywanie przeszłości przygotowywali się do stawiania czoła wyzwaniom, które czekają na Polskę i Polaków w przyszłości.

Mb.: Powtórzmy, zatem kto może wziąć udział w konkursie

D.S.: Dzieci i młodzież pochodzenia polskiego, mieszkająca poza granicami Polski w wieku 6-22 lat. Najstarsi biorąc udział w konkursie muszą być jeszcze uczniami bądź studentami.

Mb.: Gdzie i do kiedy należy wysyłać prace?

D.S.: Jury przyjmuje prace do 4 marca 2017 r. Każdy uczestnik wraz z pracą musi przesłać również formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie konkursu

Mb.: Czy organizatorzy przewidzieli również nagrody?

D.S.: Tak oczywiście, nagrody są inne w każdej z kategorii wiekowych. Laureaci mają możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu Warszawy a następnie w wycieczce po Polsce. Niezwykle wzruszający moment dla wszystkich wyróżnionych i nagrodzonych to udział w lipcu w Gali kończącej   każdą edycję Konkursu, która odbywa się w Sali Balowej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Mb.: Podkreślmy, że w konkursie mogą wziąć udział wszystkie dzieci i młodzież mieszkające poza Polską, również ci, którzy nie są uczniami polskich czy polonijnych szkół, chociaż oczywiście gorąco zachęcamy wszystkich, aby zapisywali się do polskich szkół poza granicami.

D.S.: Tak to prawda - czekamy na prace od wszystkich uczestników.

Mb.: Zachęcamy, zatem wszystkich do udziału w konkursie. Trzymamy za was kciuki i życzymy powodzenia a Pani Dyrektor dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiała Alicja Kołtunowicz

Danuta Stryjak

Koordynator regionalny Konkursu  „Być Polakiem” we Włoszech

Kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie

Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej we Włoszech

Członek założyciel Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech

 Gala Konkursu ‘Być Polakiem’ 2017

 

Mamy już za sobą ósma edycję konkursu ‘Być Polakiem’. Właśnie wróciłam z Gali na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie od lat odbywa się uroczyste zakończenie konkursu, wręczanie dyplomów oraz polskiej flagi i, zawsze wzruszający, występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Trzeba powiedzieć, że w tym roku mieliśmy trochę zawirowania w związku z zapowiedzianą na czwartek, 6 lipca, galą na Zamku. Wszystko było już zaplanowane, Zamek zarezerwowany, bilety samolotowe kupione, program zaklepany, goście zaproszeni kiedy, jak grom z nieba, spadła na Warszawę wizyta prezydenta USA, Donalda Trumpa. No i, zamiast witać w sali królewskiej laureatów konkursu ‘Być Polakiem’ władze rządowe – z prezydentem Andrzejem Dudą na czele – witały nie tylko prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale również i innych prezydentów państw europejskich, zgromadzonych na konferencji trójmorza. Cóż? Siła wyższa; z takimi autorytetami nie mogliśmy konkurować, za to mieliśmy ogromną satysfakcję ze świadomości, iż postępujemy śladami tak prestiżowych gości!

Przesunięto naszą galę na piątek 7 lipca i okrojono nam program, abyśmy mogli się zmieścić w dwóch godzinach, którymi dysponowaliśmy na Zamku. I kto mógł, z jurorów – a jeszcze nie wracał do domu – przybył na Zamek aby z laureatami i wyróżnionymi w konkursie uczestniczyć w tej jakże prestiżowej imprezie.

Wróćmy jednak do początku. Wszystko nam się przesunęło o 24 godziny, ale program wykonaliśmy. Zjazd uczestników i ich powitanie w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach w Warszawie odbyły się w środę 4 lipca. ‘Dobre Miejsce’, część Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, to pięknie położony ośrodek w lesie bielańskim, w którym co roku, dzięki uprzejmości dyrektora, księdza Bogusława Jankowskiego, są zakwaterowani uczestnicy konkursu i przybyłe razem z nimi rodziny. Z ośrodka młodych uczestników przewozi się autokarem do centrum Warszawy toteż organizatorzy, pracownicy Fundacji ‘Świat na Tak’, mają ich stałe pod czułą opieką.

Tegoroczna edycja konkursu, ogólnie rzecz biorąc, oscylowała wokół życia na emigracji, jego wzlotów i cieni, osiągnięć i marzeń. Ogromna liczba prac, która wpłynęła na tegoroczną edycję konkursu, była najlepszym dowodem na to, iż konkurs rozwija się bardzo pozytywnie, nabiera rozpędu i zasługuje na poparcie nie tylko Polonii ale również i władz w Polsce. Przez te minione osiem lat tyle prac przewinęło się przez ręce, umysły i serca jurorów, iż rok temu postanowiliśmy zwrócić się do Sejmu z prośbą o umożliwienie nam zorganizowania wystawy konkursowej, podczas której wystawione będą najlepsze prace z minionych ośmiu lat. Pertraktacje z doprowadziły do pełnego sukcesu i w czwartek 6 lipca, o 10 rano, miało się odbyć uroczyste otwarcie wystawy, której dokonać miała pani Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie na uchodźctwie, Ryszardzie Kaczorowskim. Jak się okazało nawet najlepiej przygotowane plany potrafią legnąć w gruzach, gdy w rachubę wchodzi bezpieczeństwo zagranicznych gości. Centrum Warszawy po prostu stanęło na okres wizyty prezydenta Trumpa i przedostanie się z Lasu Bielańskiego do Sejmu okazało się zadaniem niezwykle trudnym. Nie odbyło się więc bez poślizgu czasowego; autokar z młodymi uczestnikami, taksówki czy prywatne samochody, szukające alternatywnej drogi przedostania się na drugą stronę Centrum błądziły, stały w korkach czy były blokowane przez służby bezpieczeństwa. Dotarły jednak do Sejmu i odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, którą mieli zaszczycić swoją obecnością Marszałek Sejmu i inni notable polityczni, ale służba państwowa wezwała ich jednak do innych obowiązków!

Myślę, że wspaniała wystawa, zawarta w ośmiu gablotach, po jednej na każdy rok konkursu, oraz bardzo kolorowe i oryginalne eksponaty prac plastycznych z ostatnich dwóch lat, pokazały zwiedzającym nie tylko wysoki poziom prac i zaangażowania młodych uczestników, ale również i głęboki sens całego przedsięwzięcia jakim jest organizowany przez Fundację ‘Świat na Tak’ konkurs ‘Być Polakiem’. Wstęga została przecięta, list gratulacyjny od Marszałka Sejmu odczytany i Jagoda Kaczorowska powiedziała parę słów o konkursie i skarbie jakim jest polski język i polska tożsamość, którą młodzi odkrywają w sobie poprzez udział w konkursie. Skarb ten trzeba kultywować, przechowywać i przekazywać kolejnym pokoleniom żyjącym na emigracji.

Wszyscy goście, po obejrzeniu wystawy, mieli też okazję zwiedzenia Sejmu i zatrzymania się na chwilę w Sali Obrad – niebywałe przeżycie nie tylko dla samych uczestników konkursu, ale również i dla ich, jakże dumnych, rodziców! Poranną sesję zakończyliśmy żywą lekcją historii, podczas której członkowie jury przedstawili słuchaczom swoje emigracyjne drogi życiowe, które wzruszyły zarówno młodych jak i zasłuchanych rodziców.

Po obiedzie na Bielanach, młodzi wyruszyli do Muzeum Powstania Warszawskiego, a wieczorem uczestniczyli w wesołym wieczorku integracyjno-zapoznawczym.

Piątkowa impreza była dla wszystkich niebywałym przeżyciem. Już sam fakt przebywania w tak prestiżowym i pięknym miejscu jakim jest Sala Królewska na Zamku Warszawskim musiała napełnić dumą nie tylko samych uczestników konkursu jak i ich rodziców, dla których impreza ta była wyjątkową nagrodą dla ich pociech. Jak często ma się okazję przebywać na Zamku jako zaproszony gość?

Po oficjalnych powitaniach, odczytaniu listów gratulacyjnych i okolicznościowych przemówieniach nastąpił moment najważniejszy: wręczanie młodym dyplomów, nagród-książek oraz flag polskich, które stały się znakiem rozpoznawczym laureatów konkursów. Młodzi laureaci – a właściwie wszyscy uczestnicy konkursu – spełniają bardzo ważne zadanie w swoim środowisku: dbają o język polski, promują polskość i wiele wkładają wysiłku w przygotowanie swojej pracy. I chwała im za to. Im i całemu środowisku – szkoły, domu, parafii – które ich w tej pracy wspiera.

Program poranka urozmaicił występ Teatru Guliwera z nowoczesną interpretacją legendy o Popielu oraz – jak zawsze rewelacyjny – występ chóru i baletu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Program artystyczny, oparty na pieśniach i tańcach związanych z różnymi epokami i historycznymi wydarzeniami narodu polskiego zachwyca co roku. Nam się nie nudzi, a młodzi laureaci są co roku inni! Repertuar zachwyca pięknością strojów, lekkością tańca, innowacyjną interpretacją i wspaniałymi głosami chóru. Oklaskom nie było końca, a przecież trzeba było błyskawicznie opuszczać salę, ustępując miejsca kolejnej imprezie, która miała się odbyć na Zamku.

Nie wiem jak to robi poseł Joanna Fabisiak, inicjator konkursu i jego niestrudzony organizator, ale co roku uczestnicy otrzymują nagrody, a gala odbywa się na Zamku z udziałem tak wspaniałego zespołu artystycznego! Zapewne duży w tym udział mają sponsorzy, którzy wspierają tą, jakże pożyteczną inicjatywę, ale i tak podziwiać trzeba determinację, pracowitość i odwagę pani poseł! Należą się jej za to serdeczne podziękowania.

Przyszły rok, to rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i tej rocznicy będzie poświęcony przyszłoroczny konkurs. Młodzi, już teraz chwytajcie za pióra!

Aleksandra Podhorodecka

 

 

 

 

 

Aktualności

Facebook Pagelike Widget
Skip to content