Komunikat prasowy – Być Polakiem 2020

Uroczysta inauguracja XI edycji konkursu „Być Polakiem“ miała miejsce 19 października br. w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie. Uroczystość zaszczycili swą obecnością pani ambasador Anna Sochańska oraz pan konsul Grzegorz Sala. W inauguracji uczestniczyli również: poseł na Sejm RP Joanna Fabisiak, pomysłodawczyni Konkursu i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, pani Jagoda Kaczorowska, reprezentująca Patronów Konkursu, a także jurorzy przybyli ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Afryki wraz z przewodniczącym Jury panem Romanem Śmigielskim, oraz koordynatorem generalnym panem Markiem Machała. Uroczystość uświetnili także przedstawiciele Komitetu Honorowego pani Anna Dunajewska i pani Teresa Sygnarek oraz nauczyciele szkół polskich w Irlandii, uczniowie, ich rodzice, harcerze i zaproszeni goście.

Obecnych na spotkaniu powitała pani ambasador Anna Sochańska. W ciepłych słowach mówiła o Konkursie, podkreślając wartości, jakie niesie: sprzyja mobilizacji młodzieży i dzieci z całego świata, poznawaniu korzeni swojej rodziny, pamiątek, wydarzeń historii, w których uczestniczyli ich przodkowie, a także w poszukiwaniu niezapisanych historii, sięgania do źródeł, polskich obyczajów i tradycji.

Okolicznościowe słowa do zebranych skierował też pan konsul RP Grzegorz Sala. Mówił o Konkursie i jego wartościach. Pogratulował pomysłu. Przedstawił działalność oświaty polonijnej w Irlandii.

Pani poseł Joanna Fabisiak podziękowała pani Ambasador za serdeczne przyjęcie, a z okazji Dnia Nauczyciela złożyła życzenia i obdarowała nauczycieli podarunkami. Nawiązując do kolejnej XI edycji Konkursu, przypomniała, iż rok 2020 niesie ze sobą wspomnienie trzech ważnych wydarzeń. Są to: rocznica Bitwy Warszawskiej, 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność” i 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Przytoczyła słowa świętego papieża „Solidarność - to jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem we wspólnocie. A więc nigdy jeden przeciwko drugiemu, jedni przeciwko drugim. I nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie“. Zaproponowała, by w tej edycji zwrócić się do młodych Polaków z zapytaniem jak rozumieją słowo „solidarność”? Czy i dlaczego warto być solidarnym? Z kim warto być solidarnym i czy za każdą cenę? Jak rozumieją słowa św. Jana Pawła II?

Przewodniczący Jury Roman Śmigielski przedstawił historię Konkursu. Podkreślił, że w kolejnych edycjach uwzględniano ważne dla Polski wydarzenia, takie jak 30. rocznica powstania NSZZ „Solidarność“, Powstanie Warszawskie, 1.050. rocznica Chrztu Polski czy 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W wypowiedzi pana Śmigielskiego znalazła się także osobista refleksja, w której odwołał się do prac, które najbardziej wzruszają i pozostają w jego pamięci.

Pani Jagoda Kaczorowska skierowała do przyszłych uczestników konkursu następujące słowa: „Drodzy uczestnicy Konkursu! Nosicie Polskę w sobie, pokażcie Ją światu, swojemu otoczeniu, przekażcie swoje uczucia do kraju przodków, Polski radosnej i dumnej ze swojej historii. Swoje wystąpienie zakończyła słowami: Uroczyście ogłaszam XI edycję konkursu „Być Polakiem“ za otwartą!
Następnym punktem uroczystej inauguracji XI edycji była prezentacja prac laureatek X edycji Konkursu z Irlandii. Fragmenty prac literackich prezentowały jurorki: panie Urszula Wanecki i Teresa Szadkowska-Łakomy. Zebrani na uroczystej gali mogli też obejrzeć nagrodzone prace filmowe.

Uroczystość zakończyła się interesującym występem jednego z uczniów, który w mistrzowski sposób zaprezentował taniec irlandzki.

Tematy i inne informacje dotyczące XI edycji konkursu „Być Polakiem“ ukażą się 11 listopada 2019 r. na stronie Fundacji „Świat na tak“ http://swiatnatak.pl oraz Facebooku na stronie konkursu „Być Polakiem“.

Halina Koblenzer rzecznik prasowy/juror

Aktualności

Facebook Pagelike Widget
Skip to content